سامانه سماح پیاده روی اربعین کربلا چیست و آموزش ثبت نام در این سایت

0
1035
سامانه سماح و پیاده روی اربعین
سامانه سماح و پیاده روی اربعین

سامانه سماح پیاده روی اربعین کربلا سایت بسیار مهمی است که اگر شما قصد رفتن به پیاده روی اربعین را دارید باید حتما در آن ثبت نام کنید. سازمان حج و زیارت ایران به جهت دریافت روادید کشور عراق این سایت را راه اندازی نموده است و ثبت‌ نام زائرین اربعین فقط از طریق سامانه سماح انجام می‌شود.

گرفتن ویزا از راه های نامعتبر هم در مرزها برای تردد زائرین دردسرساز است و هم در صورت ایجاد حوادث احتمالی امکان ارائه خدمات به زائرین میسر نمی باشد. همچنین گرفتن ویزا از راه مراکز معتبر، پیش‌بینی خدمات‌رسانی مختلف را از جمله پرداخت هزینه‌ های بیمه در حوادث احتمالی میسر می سازد.

سامانه سماح و راهنمای قدم به قدم ثبت نام در آن

برای ثبت نام در سامانه سماح ابتدا به سایت samah.haj.ir مراجعه کنید. در هنگام مراجعه با تصویر زیر روبرو می شوید:

 

صفحه اول سامانه سماح -                                 - سامانه سماح پیاده روی اربعین کربلا چیست و آموزش ثبت نام در این سایت
صفحه اول سامانه سماح

بعد از این که وارد سامانه سماح شدید در پایین صفحه با این تصویر مواجه می شوید:

ورود به سامانه سماح پیاده روی اربعین ۹۶ -                                         - سامانه سماح پیاده روی اربعین کربلا چیست و آموزش ثبت نام در این سایت
ورود به سامانه سماح پیاده روی اربعین ۹۶

در باکس سمت راست ضمن مطالعه فایل راهنمای ثبت نام، همان طور که در تصویر مشخص شده است تیک عبارت «با شرایط ثبت نام موافق هستم» را بزنید و بعد از آن عدد و حروفی که در کادر مشخص شده است را در باکس «عبارت امنیتی را وارد نمایید» تایپ کنید تا معلوم شود شما ربات مخرب نیستید. بعد از آن بر روی ثبت نام کلیک کنید.

در مرحله بعدی دقت کنید که:

ثبت اطلاعات موارد ستاره دار اجباری است.

پس از وارد کردن کد ملی و تاریخ تولد شمسی، دکمه «نمایش اطلاعات» را کلیک کنید تا اطلاعات فردی با استعلام از سازمان ثبت احوال، نمایش داده شود.

دریافت کد رهگیری به معنی ثبت نام موقت است و ثبت نام شما پس از پرداخت هزینه‌های مربوطه قطعی می گردد.

کلیه موارد لازم جهت اطلاع رسانی به شماره همراه ثبت شده در سامانه ارسال می گردد لذا در ثبت شماره تلفن همراه نهایت دقت را به عمل آورید.

سرگروه محترم باید ظرف ۳ روز هزینه ثبت نام گروه را پرداخت کند و مدارک را تحویل دفتر زیارتی منتخب نماید.

شماره گذرنامه را بدون حروف ابتدایی و فقط بصورت عدد وارد نمایید.

مرحله دوم ثبت نام سامانه سماح -                                        2 - سامانه سماح پیاده روی اربعین کربلا چیست و آموزش ثبت نام در این سایت
مرحله دوم ثبت نام سامانه سماح

در مرحله بعدی با استعلام مشخصات شما، برخی از فیلدها به صورت خودکار پر می شود و حالا شما باید اطلاعات خودتان را به صورت کامل و دقیق در بقیه فیلدها پر کنید. اگر سابقه بیماری خاصی دارید حتما آن را مشخص کنید و اگر دانشجو هستید تیک مربوط به دانشجو بودن را نیز پر کنید. همچنین در اینجا باید مشخص کنید که شما سرگروه هستید یا یکی از اعضای گروه.

 

مرحله سوم ثبت نام در سامانه سماح -                                        3 - سامانه سماح پیاده روی اربعین کربلا چیست و آموزش ثبت نام در این سایت
مرحله سوم ثبت نام در سامانه سماح

بعد از این مرحله باید دفتر خدمات زیارتی جهت ارایه مدارک را انتخاب کنید. استان و شهر خود را در قسمت مربوطه وارد کنید. لیست دفتر خدمات زیارتی با توجه به استان و شهر محل تحویل مدارک انتخاب شده است. با تایپ هر کلمه ای این لیست فیلتر خواهد شد. در نهایت یک مورد باید از روی لیست انتخاب گردد.

 

مرحله چهارم ثبت نام در سامانه سماح  -                                        4 - سامانه سماح پیاده روی اربعین کربلا چیست و آموزش ثبت نام در این سایت
مرحله چهارم ثبت نام در سامانه سماح
 حالا که همه چیز را انتخاب کردید وقت آن رسیده است که زمان سفر خود را مشخص کنید. همچنین شما باید تعیین کنید به چه صورتی (هوایی یا زمینی) و از چه مرزی قصد ورود به عراق را دارید:
مرحله پنجم ثبت نام در سامانه سماح -                                         - سامانه سماح پیاده روی اربعین کربلا چیست و آموزش ثبت نام در این سایت
مرحله پنجم ثبت نام در سامانه سماح

یک مرحله ساده مانده است! باید تعیین کنید به چه صورتی تا مرز می روید:

مرحله ششم ثبت نام در سامانه سماح -                                         - سامانه سماح پیاده روی اربعین کربلا چیست و آموزش ثبت نام در این سایت
مرحله ششم ثبت نام در سامانه سماح

بعد از این مرحله ساده، کد پی گیری به شما داده می شود که حتما آن را نگه دارید و در جایی یادداشتش کنید. بعد از آن شما با این عبارت روبرو می شوید:

سرگروه محترم ثبت نام قطعی شما در سامانه منوط به پرداخت هزینه های مربوطه می باشد. لذا لطفاً حداکثر ظرف مدت ۷۲ ساعت نسبت به پرداخت هزینه های مربوطه اقدام و مدارک مورد نیاز جهت دریافت روادید (گذرنامه و ۲ قطعه عکس) را در اسرع وقت تحویل دفتر زیارتی منتخب نمائید.

شما باید در این مرحله وجه مورد نظر را واریز کنید و مدارک خود را به دفتری که انتخاب کرده اید تحویل دهید. دقت کنید که دریافت کد رهگیری به معنی ثبت نام موقت است و ثبت نام شما پس از پرداخت هزینه‌های مربوطه قطعی می گردد. باقی کار را حتما از طریق خود سایت سامانه سماح و دفاتر زیارتی پی گیر باشید.

شماره تلفن های سامانه سماح

چنانچه برایتان سوالی ایجاد شد می توانید با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید و سوال خود پیرامون سامانه سماح را از آنان جویا شوید:

شماره تلفن های سامانه سماح -                - سامانه سماح پیاده روی اربعین کربلا چیست و آموزش ثبت نام در این سایت
شماره تلفن های سامانه سماح

توجه داشته باشید داشتن مدارک قانونی اعم از ویزا، گذرنامه و مهر ورود و خروج برای زائران اربعین الزامی است. ورود به خاک کشور عراق بدون ویزا یا بدون ثبت مهر ورود به‌ عنوان ورود غیرقانونی به حساب می آید و حداقل سه سال زندانی در پی دارد.

 

نکاتی درباره گذرنامه پیاده روی اربعین

برای گرفتن گذرنامه باید با اصل شناسنامه، اصل کارت ملی، اصل کارت پایان خدمت، ۲ قطعه عکس و سایر موارد به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کنند.

اگر در فرآیند اخذ گذرنامه با مشکل مواجه شدید به اداره گذرنامه مراجعه و رفع نقص کنید.

موافقت همسر برای زنان شوهردار و رضایت ولی برای افراد زیر ۱۸ سال برای فرآیند اخذ گذرنامه لازم است. گذرنامه زائرین اربعین طی ۲۴ الی ۴۸ ساعت صادر و به آدرس متقاضی ارسال می‌شود ولی اگر نقص داشته باشد چند روزی طول میکشد.

زوار دقت کنند که گذرنامه مدرک هویتی است و با گذرنامه فرد دیگری امکان خروج از کشور وجود ندارد. خروج از کشور به طور غیرقانونی جرم است و با آن برخورد می‌شود.

مشمولان در حین تحصیل که قصد تشرف به عتبات عالیات در اربعین حسینی را دارند با مراجعه به اداره وظیفه استان با سپردن وثیقه، برای خروج از کشور گذرنامه دریافت کنند.

نکاتی درباره بیمه شدگان سامانه سماح پیاده روی اربعین

مدت اعتبار بیمه نامه اربعین از تاریخ ۱۵ محرم ۱۴۳۹ مصادف با ۱۳۹۶/۰۷/۱۴ لغایت ۵ ربیع الاول ۱۴۳۹ برابر با ۱۳۹۶/۰۹/۰۳ می‌باشد و مدت پوشش بیمه ای هر یک از بیمه شدگان حداکثر مدت ۳۰ روز است که این زمان از فاصله ۲۰ کیلومتری مرزهای خروجی خاک جمهوری اسلامی ایران به سمت خاک عراق شروع و پس از خروج از خاک عراق و ورود به کشور تا فاصله ۲۰ کیلومتر پس از مرزهای ورودی کشور عزیزمان ایران خاتمه می‌یابد مشروط به اینکه مدت مذکور از ۳۰ روز بیشتر نباشد.

علت مهلت ۳۰ روزه برای بیمه، مدت اعتبار روادید زائرین برای اقامت در خاک عراق می باشد لذا زائرین عزیز توجه داشته باشند که روادید ایشان حداکثر یک ماه مهلت اقامت در خاک عراق را دارد و چنانچه زائری بیش از این مدت در کشور عراق بماند اقامت وی غیرقانونی بوده و مشمول جرائم سنگینی همچون حبس خواهد شد.

 

برای کمک به دیگران سوالات و تجربیات خودتتان را در قسمت نظرات وارد کنید.

تیم تحریریه آموزشه را از دعای خیرتان بی نصیب نگذارید.

خلاصه
نامه مقاله
سامانه سماح پیاده روی اربعین کربلا چیست و آموزش ثبت نام در این سایت
چکیده
سامانه سماح پیاده روی اربعین کربلا سایت بسیار مهمی است که اگر شما قصد رفتن به پیاده روی اربعین را دارید باید حتما در آن ثبت نام کنید. 
تهیه کننده
ناشر
Amozeshe.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here